książkowo

Czy moje dziecko będzie spełnionym dorosłym?

Najnowsza książka Michele Borby, amerykańskiej psycholożki edukacyjnej ma ukoić niejeden matczyny czy ojcowski niepokój. W „Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku” ekspertka w zakresie rodzicielstwa opowiada o siedmiu cechach, które warto i trzeba rozwijać. Uważa, że w XXI wieku odniesienie życiowego sukcesu nie gwarantują stopnie czy osiągane wyniki testów i w związku z tym proponuje w rozwoju wychowawczym nastawić dzieci na wewnętrzny rozwój. Wymienia siedem tzw. miękkich kompetencji: pewność siebie, empatię, samokontrolę, prawość, ciekawość, wytrwałość i optymizm.
Rodzicielski niepokój o to, jak wychować zdrowe, szczęśliwe i odnoszące w życiu sukcesy dziecko podziela chyba każdy rodzic. Radzimy sobie lepiej lub gorzej, ale czasami zwyczajnie nie znamy odpowiedzi na proste pytania. Książka dr Borby jest solidnym wsparciem, a nawet może otworzyć oczy, pokazać kierunek pracy empatycznego rodzica. Nikt nie przygotowuje nas do roli bycia mamą czy tatą. Uczymy się tego na bieżąco wraz z rozwojem naszego dziecka, potem nastolatka. Popełnianie błędów jest wpisane w tę rolę. Dlatego dodanie sobie siły poprzez przekonanie, że na naukę nigdy nie jest za późno i nauczenie dziecka empatii czy optymizmu, aby wyrosło na spełnionego dorosłego, jest niezwykle ważne. Myślę, że autorka książki trafia w sedno naszych rodzicielskich zmagań, bo czy nie jest obowiązkiem każdego rodzica dostrzec potrzeby dziecka, rozpoznać jego talenty i wpajać kluczowe cechy, które budują jego charakter?
Zgadzam się z psycholożką, że jeśli nasze dzieci mają stawić czoła obecnej rzeczywistości, silny charakter jest po prostu koniecznością. Jednak tylko świadome starania empatycznego dorosłego pomogą w osiągnięciu tego celu przez dziecko.
Premiera książki właśnie dziś, zatem nie zwlekajcie. Zróbcie sobie wspaniały prezent na dzień dziecka, a następnie podarujcie swoim inteligentnym i kochanym dzieciakom empatycznego rodzica. Podarujcie mamę i tatę, którzy wychowają silnych i zaradnych przyszłych dorosłych. Powtórzę za Michele Borba: „To może być nasza najważniejsza spuścizna.”
Zapraszam świadomego rodzica do uzupełnienia swojej półki lektur obowiązkowych😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *