nastrojowo

Wilczomlecz nadobny czyli gwiazda ma dziś swoje święto!

Gwiazda betlejemska (POINSECJA, euforbia pulcherrima, wilczomlecz nadobny) – roślina, która pochodzi z Meksyku (a występuje praktycznie na całym obszarze Ameryki Środkowej), już dawno dotarła do Europy. W wielu krajach jest drugim obok choinki symbolem świąt Bożego Narodzenia. A przypominam o niej właśnie dziś, bowiem 12 grudnia w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest „Narodowy Dzień Poinsecji” (National Poinsettia Day). Zatem odnośnie dekoracji kwiatowych dziś w roli głównej nasza gwiazda 🙂 A że jej wygląd wielu upiększeń już nie potrzebuje, wystarczy tylko wyeksponować ją w domu, w należnym miejscu i nastrój przedświąteczny gwarantowany. Ta wersja dekoracji, ucieszy zabieganych i zapracowanych 😉
Gwiazdy betlejemskie mogą zachwycać swoim urokiem jeszcze długo po świętach. Trzeba tylko pamiętać o zasadach ich pielęgnacji. Rośliny te nie lubią zimna ani przeciągów oraz temperatury poniżej 15 st. C. Podczas zakupu trzeba ją otulić papierem i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Gwiazda najlepiej rozwija się w jasnym miejscu. Jej korzeniom zdecydowanie szkodzi wilgoć lub stojąca na dnie doniczki woda, powodująca żółknięcie liści, a w konsekwencji ich całkowite opadanie. Roślinę należy więc podlewać umiarkowanie. Pamiętajcie także, że poinsecja jest również silnie trująca.

 

 

 

 

Miłych ekspozycji w Waszych wnętrzach!

2 komentarze

  • Kasia

    Lubię tą roślinę ☺ Dziękuję za ten wpis, bo nie wiedziałam że jest trująca. Jak co roku kupiłam na święta gwiazdę nieświadoma, że może zaszkodzić mojej kotce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *