Gwiazda betlejemska (POINSECJA, euforbia pulcherrima, wilczomlecz nadobny) – roślina, która pochodzi z Meksyku (a występuje praktycznie na całym obszarze Ameryki Środkowej), już dawno dotarła do Europy. W wielu krajach jest drugim obok choinki symbolem świąt Bożego Narodzenia. A przypominam o niej właśnie dziś, bowiem 12 grudnia w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest „Narodowy Dzień Poinsecji” (National Poinsettia Day). Zatem odnośnie dekoracji kwiatowych dziś w roli głównej nasza gwiazda 🙂 A że jej wygląd wielu upiększeń już nie potrzebuje, wystarczy tylko wyeksponować ją w domu, w należnym miejscu i nastrój przedświąteczny gwarantowany. Ta wersja dekoracji, ucieszy zabieganych i zapracowanych 😉
Gwiazdy betlejemskie mogą zachwycać swoim urokiem jeszcze długo po świętach. Trzeba tylko pamiętać o zasadach ich pielęgnacji. Rośliny te nie lubią zimna ani przeciągów oraz temperatury poniżej 15 st. C. Podczas zakupu trzeba ją otulić papierem i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Gwiazda najlepiej rozwija się w jasnym miejscu. Jej korzeniom zdecydowanie szkodzi wilgoć lub stojąca na dnie doniczki woda, powodująca żółknięcie liści, a w konsekwencji ich całkowite opadanie. Roślinę należy więc podlewać umiarkowanie. Pamiętajcie także, że poinsecja jest również silnie trująca.

 

 

 

 

Miłych ekspozycji w Waszych wnętrzach!

2 komentarze

  1. Lubię tą roślinę ☺ Dziękuję za ten wpis, bo nie wiedziałam że jest trująca. Jak co roku kupiłam na święta gwiazdę nieświadoma, że może zaszkodzić mojej kotce.

    Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *